SIRA DIŞI BİR DENEYİM ‘MAYA BOZCAADA’

👉🏻 EXCELLENT EXPERIENCE ‘MAYA BOZCAADA’ – PLEASE CLICK FOR ENGLISH

Bozcaada’nın eşsiz bağ restoranlarından biri olan Maya Bozcaada, leziz ev yapımı yemekler sunuyor. Temmuz 2020 Maya Bozcaada deneyimimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Maya Bozcaada uzun zamandır merak ettiğimiz bir mekandı. 2020 yılında gitmek nasip oldu. Pandemi döneminde yaptığımız Bozcaada tatilinde artık Maya Bozcaada’yı denemeliyiz diyerek mekana gittik. Öncelikle söylemeliyiz ki Maya Bozcaada’ya rezervasyonsuz gidemiyorsunuz. Oldukça popüler bir yer olduğu için de en az 1 hafta öncesinden rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneriyoruz. Rezervasyon gününün sabahında gelip gelmeyeceğinizi teyit amaçlı arıyorlar. Biz 19.30’a rezervasyon yaptırdık çünkü pandemi nedeniyle servis biraz daha erken olarak 23.30 da bitiyormuş, bu bilgiyi bize verdiler ve erken gelirseniz sizin için de daha iyi olur dediler ve gündüz manzaramız da çok keyiflidir diye belirttiler.

Maya Bozcaada gün batımı yoluna doğru giderken Amerikan çeşmesinin hemen yanında bulunuyor. Bir bağ evinde yemeğe gidiyorsunuz aslında. Biz mekanı çok sevdik, ağaçların ve ışıkların altında, bağ manzaralı bir akşam yemeği deneyimi sunuyor. Bazı akşamlar canlı müzik de oluyormuş ama bize denk gelmedi, belkide pandemi döneminde bu uygulamaya ara vermişlerdir bilemiyoruz.

Bizim için ayrılan masamıza oturduğumuzda ilk başta görevli gelip merhaba diyor ve masaya neler geleceğinden ve nasıl yapıldıklarından bahsediyor. Ardından hemen kendi yaptıkları şarabı masaya bırakıyor. Maya fiks menü tarzında çalışıyor ve şarap sınırsız olarak servis ediliyor. Biz şarap içmedik ama içen arkadaşlarımız şarabın çok başarılı olduğunu belirtti, bilginize :).

Lezzet Yolculuğu Başlasın!

Yemeğimiz ilk olarak masaya gelen peynirlerle başladı. Masaya 6 çeşit peynir geldi ve gelen peynirler de Maya’nın el yapımı ürünleriydi. Peynirler gerçekten çok lezzetliydi. Yemeğe güzel bir başlangıç yapmış olduk. Sonrasında pesto soslu domates, domatesli enginar, abugannuş ve humus mezeleri geldi. Mezeler oldukça başarılıydı. Bu mezeler arasında özellikle humusa bayıldık. Normalde humusun var olan acı tadı asla yoktu, aşırı lezzetliydi. Hatta tekrar humustan rica ettik, 5-6 kez söyledikten sonra amacımıza ulaştık. 2. Gelen humus 1mm’lik ve tabağın tabanına yayılmış ince bir zar şeklinde gelmiş olsa da tadıyla gönlümüzü fethettiği için buna takılmadık :).

Ev yapımı harika peynirler
Mezeler

Et Sanatı!

Ardından harika bir füme et geldi. Normalde bu tarz ürünler, yerken damakta tuhaf bir yağ tabakası bırakır ama bu ette öyle bir şey olmadı ve tadı efsaneydi. Bu tarz ürünleri pek tercih etmeyen biz, füme eti löpür löpür yedik.

Füme et

Devamında kabağa sarılmış peynirli bir rulo geldi, idare ederdi, gün boyunca menüdeki en gereksiz ürün olduğuna karar verdik. Sonrasında yoğurtlu patates, damla sakızlı enginar ve pilaki mezeleri geldi. Özellikle damla sakızlı enginar farklı bir tattı ve çok hoştu.

Mezeler

Veee mezelerden sonra et faslına geçmiş olduk. Önce birer tane etli börek ve köfte geldi, tatları güzeldi. Ardından öncesinde sordukları bonfile mi antrikot mu sorusuna verdiğimiz cevaba göre seçtiğimiz et masamıza geldi. Masamızda iki seçenekten de alan insanlar olduğu için her iki seçenek için de yorum yapabiliriz. Etlerin tadı çok güzeldi ama bizce bonfile, antrikottan bir tık daha lezzetliydi. Etle beraber patates kızartması da geldi. Patates güzeldi fakat 4 kişilik masaya küçücük geldi, tekrar istememize rağmen gelmedi.

Antrikot ve et bonfile

Bazen Maya’nın sahibi Selçuk Bey masalara gelip doyup doymadığınızı, ekstra et isteyip istemediğinizi sorabiliyor. Maalesef bize sormadı :). Gerçi sorsa et çok güzel olduğu için kendimizi zorlayıp yerdik ama genel anlamda zaten doymuştuk. Bu ana kadar gelen ürünlerle çoktan doymuş oluyorsunuz, aklınızda ya doymazsam korkusu olmasın.

Tatlı Bir Kapanış

Yemeğin son aşamasında tatlı kısmına geçiyoruz. Balkabaklı cheesecake ve muhallebili bir tatlı ile kapanışı yapıyoruz. Tatlılardan açık ara favorimiz balkabaklı cheesecake. Çok farklı ve çok güzeldi. Tadı damağımızda kaldı diyebiliriz. Bu arada cheesecake de 1mm kalınlığında geldi desek abartmış olmayız. Hatta internette bu konuyla alakalı biri yorum yazmıştı, cheesecakei güneşe tutsanız arkasını görürsünüz diye… Yazan çok haklı biz de bu yoruma katılmış ve çok gülmüştük :). Selçuk bey günün sonuna doğru masamıza uğradı ve memnun kalıp kalmadığımızı sordu, biz de çok memnun kaldığımızı belirttik ve Selçuk beyi bulmuşken cheesecake isteme fırsatını değerlendirdik, ardından yine incecik cheesecakeimiz geldi :).

Favorimiz balkabaklı cheesecake!

Maya’daki yemek gecemizi değerlendirdiğimizde, herkes masadan mutlu mesut ayrıldı. Her şeyden oldukça memnun kaldık. Menüdeki tek eleştiriyi salata olmamasına getirdik diyebiliriz. Bizce menüde salata eksikti ve olmalıydı. Onun haricinde yediğimiz ürünlerden oldukça keyif aldık. Ücret konusuna gelirsek Maya fiks menü şeklinde ve alkollü menü 290 TL, alkolsüz menü ise 250 TL. Alkolsüz bir seçenek yapmaları da hoşumuza giden detaylardan.

Maya Bozcaada’ya gitmeyi düşünen, kararsız kalan sizler için bu yazıyı yazmak istedik. Tekrar gitmek ister misiniz diye sorulsa, kesinlikle evet diyeceğimiz bir mekan oldu bizim için. Umarız siz de bizim gibi memnun ayrılırsınız.

Bozcaada’nın diğer lezzet durakları için tıklayabilirsiniz!

Hepinize şimdiden afiyet olsun!

Leave a Reply