MISIR’IN MALDİVLERİ: ŞARM EL ŞEYH!

MALDIVES OF EGPYT: SHARM EL SHEIKH! – PLEASE CLICK FOR ENGLISH 👉🏻

Herkese merhaba! Bugün sizlerle ülkemize çok yakın olan ve kasım-aralık aylarında bile yaz tatili yapabileceğiniz bir yere gideceğiz. Şarm El Şeyh, yani Mısır’ın Maldivleri.

Şarm el şeyh Mısır’ın Güney Sina bölgesinde Kızıldeniz’e kıyısı bulunan bir tatil kenti. Genelde sıcak bir havaya sahip olmasından dolayı çoğu zaman tatil yapmanıza olanak sağlıyor.

Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan sadece 2 saatlik bir uçuşla Şarm El Şeyh’e ulaşabilirsiniz. Yurtiçi bir uçuş gibi, oldukça iyi. Yalnız hem Pegasus’ta hem THY’de uçuş saatleri biraz tuhaf. Gecenin bir yarısı gidiş gecenin bir yarısı dönüyorsunuz ve bu çok yorucu oluyor. Neden böyle bilmiyoruz, illaki bir açıklaması vardır ama zorlayıcı bir yol sizi bekliyor diyebiliriz.

Uçaktan inince küçük ve boş hissi veren bir havalimanına iniyorsunuz. Biz Pegasus’un uygun biletleriyle Şarm El Şeyh’e gittik. Havalimanından çıkınca resmen erkeklerden oluşan bir ordu sizi karşılıyormuş gibi hissediyorsunuz. Gecenin bir yarısı taksiciler sizi otelinize götürmek için bekliyor. Açılışları ise 25$. Kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Bizim otelimiz 10 dakikalık bir mesafedeydi ve tabi ki bize de ilk başta 25$ söylediler ve en fazla 15$’a kadar düştüler (Bu arada bizim otelimiz yakındı ama uzaktakilere de aynı fiyatı veriyorlardı, saçma!).

Biz kabul etmedik. Türk bir çift bulup havalimanının giriş kapısına yürürken bir taksi geldi. Toplamda 15 $’a anlaştık. Önce bizi bıraktılar ve biz 7 $ ödedik. Diğer Türk çiftin oteli bizden sonra 15 dakikalık mesafedeydi ve onlar da 8 $ ödemiş oldu. Gecenin bir yarısı mecbur olduğunuz için ücreti indirmiyorlar. Önerimiz taksinizi booking gibi bir yerden ayarlayıp rahatça, hiç uğraşmadan otelinize gitmeniz. Kabul ediyoruz, biz biraz risk aldık :).

Şarm El Şeyh Şehir İçi Ulaşımı

Ulaşım biraz sorunlu diyebiliriz. Genellikle gideceğiniz yerlere taksilerle ulaşabiliyorsunuz. Mesela biz otelimizden bazı merkezlere gitmek için de hep taksi kullanmak zorunda kaldık. 3-4 kilometrelik mesafeler yürünebilir gözükse de maalesef pek yürünebilir olmuyor. Zaten oteldeki insanlar da yolların pek güvenli olmadığını söylemişti. Yani her yere kolay ulaşmak isterseniz taksi kullanabilirsiniz. Taksilerde sabit bir fiyat yok, herkes kendine göre bir fiyat veriyor. Asla ilk söylenen fiyatı kabul etmeyin. Sürekli pazarlık yapın çünkü her defasında olması gerekenden 2-3 kat fiyat veriyorlar.

Mesela otelimizden 4-5 kilometrelik mesafedeki Soho meydanına da 100 egp’ye gittik, Soho’dan Nama Bay’a (12 km) da 100 egp’ye gittik ve son olarak Nama Bay’dan otelimize (15 km) de 100 egp’ye gittik, gerisini siz düşünün :)).

Mısır Parası (EGP)

Şehir içinde bazı güzergahlarda micro bus denilen dolmuşlar bulunuyor. Old Town’dan Nama Bay kısmına giden güzergahta biz de bu dolmuşları kullandık, kişi başı 5 egp (3.80 TL) ödedik. Taksici ise bize 100 egp fiyatını vermişti, o da indirimle! Bu arada dolmuşçular da fazla söyleyebiliyor, siz her duyduğunuz fiyat üzerinden pazarlık yapın, en doğrusu bu :).

Microbus

Şarm El Şeyh’e Ne Zaman Gidilir?

Şarm El Şeyh için en iyi dönemler ilkbahar ve sonbahar dönemleri diyebiliriz. Aralık, ocak ve şubat ayında sıcaklıklar biraz düştüğü için bu dönemlerde çok fazla denize giremeyebilirsiniz. Yazın ise eminiz aşırı sıcak oluyordur! Biz kasım sonu gitmeyi tercih ettik, hava o kadar güzeldi ki. Ayrıca aşırı bir kalabalık yoktu. Daha sıcak ve kalabalık halinde çekilmez olabilir gerçekten!

Şarm El Şeyh Vizeli Mi?

Gönül rahatlığıyla cevap vermek istiyoruz, HAYIR! 14 gün olacak şekilde Şarm El Şeyh’te vizesiz kalınabiliyor.  2022 yılının mayıs ayında normalde Mısır bizden vize istemesine rağmen, Şarm El Şeyh’e vize kaldırıldı. Maalesef Mısır konsolosluğunun kendi sitesi bu konuda pek güncel değil. Biz de gitmeden biraz tereddüt yaşadık, aradık vize var dediler ama aslında vize yok. Bizden önce giden arkadaşlarımızdan bilgiler aldık. Bazen girişte hesap dökümü sorabiliyorlarmış ama bize bunları soran da olmadı. Vizesiz, çok rahat bir şekilde ülkeye giriş yaptık.

Şarm El Şeyh Nerede Kalınır?

Şarm El Şeyh’te ihtiyacınızı karşılayacak birçok otel bulunuyor. Biz otellere bakarken genelinin eski yapıda olduğu dikkatimizi çekmişti. Uzun araştırmalarımız sonucu Sunrise Remal Beach Resort’ta kaldık. Araştırdığımız kadarıyla Sunrise zaten oradaki zincir ve iyi otellerden biri. Sunrise’ın diğer otelleri bizim kaldığımızdan daha iyi gözükse de, bizim otelimizin deniz yorumları ve fiyatı çok iyiydi. Bu sebeple biz de Sunrise Remal Beach Resort’u tercih ettik. Havalimanına yakın olan Shark Bay bölgesinde kalan otelimizin gerçekten denizi harikaydı. Çevredeki diğer otellerin de denizleri genel itibariyle övülmüştü. Sanıyoruz ki Şarm El Şeyh’te belli bölgelerde denizler çok iyi, biraz araştırıp yorumları incelerseniz o bölgeleri bulabilirsiniz. Ve bizce Şarm El Şeyh’te olay deniz olduğu için denizi güzel bir otelde kalmanız sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Shark Bay yani havalimanının yakınındaki bölge, denizi güzel olan yerler arasında olduğunu tekrar hatırlatalım.

Sunrise Remal Beach Resort

Otelimizle ilgili kısa bir bilgi de verelim, belki yardımcı olur. Otel çok yeni değil ama görünümü güzeldi. Temizliği orta-iyi arasında diyebiliriz. Plaj için otel ücretsiz havlu sağlıyordu. Yemekleri de oldukça iyiydi, aç kaldığımız bir an olmadı özellikle ana restorandaki akşam yemekleri çok güzeldi. Yalnız içecekler ortalamaydı, özellikle alkollü olanlar pek iyi değildi. Ücretsiz a la carte restoranları vardı ve keyifliydi. Otelin en güzel yanı, bizim de tercih etme sebebimiz olan deniziydi. İnanılmaz güzeldi. İskeleden denize girer girmez bambaşka bir dünya ile karşılaştık. Derinlere dalmadan bin bir çeşit güzellik gördük. Bu sebeple bizi fazlasıyla tatmin etti. Denizin bu kadar güzel olması sebebiyle dalış turu yapılan Ras Muhammed milli parkına gitme gereği bile duymadık. Fotoğraflara bakınca ne demek istediğimizi anlayacaksınız :).

Bu arada yanınıza mutlaka yüzü kaplayan şnorkellerden alın! Yüz şnorkeli ile uzun süre denizden çıkmadan ve nefes alarak güzellikleri keşfedebiliyorsunuz. Yanında şnorkel olmayanlar için ise otelde yine bu bahsettiğimiz yüz şnorkelleri günlük 3 dolardan kiralanıyordu.

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler

Old Town: Şarm El Şeyh’in en eski merkezi. Burada büyük meydanın ortasında çok güzel görünümlü Al Sahaba Cami bulunuyor. Yapısı gerçekten çok güzel. Harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Al Sahaba

Caminin ve meydanın etrafında ise sıra sıra dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlardan magnet, esans ya da parfüm alabilirsiniz. Pazarlık yapmalısınız dememize gerek yok artık sanırım! Söylediklerinin 3’te 1’ine alabiliyorsanız tamamdır bu iş. Hediyelik eşya alışverişinizi bu bölgede yapmanızı öneririz, zira bölgenin en uygun yeri burası. Bunların yanı sıra manav gibi yerlerde mango yiyebilirsiniz, hatta mutlaka yemelisiniz. Efsaneee, inanılmaz güzel. Bagajda yerimiz olmadığı için maalesef mango alamadık ve bu durum bizi biraz üzdü.

Mango

Nama Bay: Şarm El Şeyh’in en kalabalık merkezlerinden biri. Girişinde Hollywood yazan bir yapı var, Nama Bay’a geldiğinizi anlıyorsunuz. Burada da sıra sıra dükkanlar bulunuyor. Dükkanların yanı sıra güzel kafeler de var. Dünyaca ünlü Hard Rock kafe burada da var. Bu arada 2 farklı Hard Rock kafe var, diğeri şehrin üst bölgesinde ve bazı geceler parti oluyor. Booking’ten bulunduğunuz dönemdeki etkinliklere bakıp rezervasyon yaptırabilirsiniz, tıkk tıkk!

Soho Square: Şarm El Şeyh’teki diğer merkezlere göre daha modern yapıda bulunan bir meydan. Bizim gittiğimiz dönemde yeni yıl için çok güzel süslenmişti. Saat başı su havuzunda müzikli gösteri yapılıyor, eğlenceli, izlenebilir. Yine dükkanlar bulunuyor ama kesinlikle daha pahalı. Hatta Old Town’a göre 2-3 kat fiyat veriliyor, bilginize.

Şarm El Şeyh Yapılacak Aktiviteler

Ras Muhammed Dalış Turu: Önceden söylediğimiz gibi bizim otelimizin denizi oldukça güzel olduğu için Ras Muhammed’e gitmedik. Ama birçok insan Şarm El Şeyh’e dalış yapmak için gittiğinden dolayı, bu turu yapmak isteyebilirsiniz. Önceden dalış tecrübesi olanlar ise kesin gitmeli bizce. Eminiz muhteşem şeyler vardır aşağıda. Gerçekten bambaşka bir dünya, büyüleniyorsunuz. Otellerde bu turları ayarlayan insanlar var onlara sorabilirsiniz, ya da yine Booking’te şöyle turlar var bunlara da göz atabilirsiniz. Artık hangisi sizin için uygunsa tercih edip, mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bu fotoğraflar bizim otelimizden fakat eminiz dalışta çok daha güzelleri vardır.

Çölde Safari: Çölde safari turları da ya gün doğumunda ya da gün batımında gerçekleştiriliyor. Hangisini görmek istediğiniz size kalmış :). Aşağıda bıraktığım genel linklerden seçebilirsiniz!

Biz bu turu yapmadık ama bir arkadaşımız yaptı baya sevmiş. Yalnız bavulunuza mutlaka şal gibi bir şey alın, çünkü bu turda kumlardan korunmak için şal gibi eşyalar gerekiyor. Eğer bavulunuza koymazsanız, Şarm’da daha pahalıya alırsınız bizden söylemesi :)).

Sina Dağı Turu: Sina Dağı, Hazreti Musa’ya 10 emrin verildiği yer olarak kabul edilmesinden dolayı semavi dinler tarafından kutsal olarak kabul edilen ve 2285 metre yüksekliğe sahip bir dağ olarak karşımıza çıkıyor. Sina Dağı Şarm El Şeyh’e 2.5 saatlik bir mesafede bulunuyor. Tırmanmalı, yorucu bir tur gibi görünüyor. Linkten turu inceleyebilirsiniz, tık tıkk!

Tiran Adası Şnorkel Turu: Bu tur da Ras Muhammed gibi dalış için yapılan bir aktivite. Şarm’da denizin altı her şekil çok iyi, eminiz bu tur da çok güzeldir.

Deve Turları: Bu tarz deve ile seyahat edilen turlar da var. İsterseniz diye bir tanesini örnek amaçlı bırakıyoruz, tık tıkkk!

Tüm booking turları için şuraya link bırakıyorum, baya seçenek var. Gönlünüzce seçin :). Tık Tıkkk!

Şarm El Şeyh’i Tavsiye Ediyor Muyuz?

Kesinlikle Eveeet! Herkes hayatında mutlaka bir kez de olsa buraya gelmeli!

Yazının özü Şarm El Şeyh oldukça güzel bir seyahat alternatifi diyebiliriz. Özellikle denizi muhteşem. Kızıldeniz gerçekten de efsaneymiş. Hayatımız boyunca unutamayacağımız bir deneyim yaşattı bize!

Ek olarak belirtmek istediğimiz şey ise Mısır halkı biraz değişik. Her an kazıklanıyor muyuz diye düşündürtüyorlar insana. Ayrıca her taraf erkek sanki. Otelde de sadece 2 kadın çalışan görebildik. Bize çok tuhaf geldi. Tüm bunların yanında direkt sizi baştan aşağıya süzerek bakıyorlar diyebiliriz. Aleni laf atmalar da olabiliyor. Biraz da fazla flörtözler. Biz gitmeden önce bu tarz bir bilgiye bloglarda rastlamadık ama bizim yaşadığımız deneyim bu şekildeydi. Eşiniz, sevgiliniz kıskançsa biraz can sıkıcı olabilir. Kız kıza gitseniz de sizi rahatsız edebilir. En azından bu durumu bilip gitmeniz için yazmak istedik. Onun dışında çok güzel bir yer, hayatta 1 kez de olsa mutlaka gidilmeli.

Bol seyahatli günler!

Leave a Reply