TALLINN KIR EVİNDE BİR GÜN

COUNTRY HOUSE VISIT IN TALLINN – PLEASE CLICK FOR ENGLISH 👉🏻

Son günümüzü Eston arkadaşımızın kır evinde geçirecek şekilde planladık. İyi ki de öyle yapmışız, buranın doğasına, orman ve denizin buluşmasına, dinginliğine hayran kaldık. Kafayı boşaltmak için birebir. Daha önce de belirtmiştik, şehirde yaşayan lokal insanların Tallinn’e 1-1,5 saatlik mesafede orman içerisinde kır evleri bulunuyor, yoksa bile genelde böyle bir yer alıp hafta sonu dinlenmek için ev yaptırıyorlar. 

Yaklaşık 1,5 saatte vardığımız kır evine giderken birçok köyden geçtik. Yemyeşil doğasının bizim Karadeniz bölgesinden farkı engebeli olmaması. Tallinn’in batısına doğru Nova beldesine yakın, denize 200 metre mesafedeki kır evinin etrafı uzun ağaçlarla sarılı ve kocaman bir bahçesi vardı. Oldukça bakımlı olan 35 yıllık bu kır evi, diğer benzerleri gibi birden çok ahşap yapıdan oluşuyordu. Her yapının bir işlevi var, en büyüğü oturma, yatak odası ve mutfak, çaprazındaki ahşap bina banyo ve sauna, yanındaki depo alanı, daha ilerideki küçük kulübe ise tuvalet. 

Kır evinin bahçesi oldukça geniş ve etrafı ağaçlarla sarılı olduğundan sadece siz varsınız etrafta hiç ev yokmuş gibi hissediyorsunuz. Arkadaştan öğrendiğimiz kadarı ile Estonların komşuları ile ilişkisi selamlaşmadan öteye geçmiyor ve kırsaldaki ev düzenleri dışarıdan görülmeyecek şekilde tasarlanıyor. Yani bizdeki gibi hadi gelin birlikte mangal partisi yapalım aktiviteleri veya mangal kokusu gitti onlara da ikram edelim durumu pek yok. Fakat kendileri mangal yapmayı çok seviyorlar ve buna shashlık diyorlar. Biz de bu sessizlikten istifade, kuş sesleri eşliğinde hamakta saatlerce sallanıp, çimlerde yürüdük.

Kır Evinden Deniz Kenarına

Bahçe çitinden çıkıp yolu takip ettiğinizde ise orman içerisinden 2 dakika yürüyüp beyaz kumlu bir plaja ulaşıyorsunuz. Bu plaj sizin özel denizin gibi, dışardan birinin girmesi çok zor. Civarda oturan 2-3 kişi dışında kimsecikler yoktu. Bir tarafınız tertemiz deniz, bir tarafınız orman… Sadece dalgaların sesini dinlemek bile çok iyi geldi. Beyaz kumlar üzerinde uçtan uca yürüyüş yapmayı da ihmal etmedik. Hava 18 derece olduğu için biz denize giremedik fakat Estonlar için yaz olduğundan arkadaş kendini denize attı :).

Diğer ilginç bir bilgi, evden denize kadar uzanan ormanlık alan size ait olabiliyor, yalnızca kıyıya 50 metre mesafeye kadar devletin sahipliğinde. Buradaki ağaçları keserek odun ihtiyacınızı da karşılayabiliyorsunuz. 

Yemek için mangalımızı yaktık, bahçeden yeşillikler topladık. Eston ekmeğimizle temiz havada et ve salatamızı afiyetle yedik. Türkiye’den getirdiğimiz çayımızı, kahvemizi içtik. Türk kültürümüz ile harmanlamasak olmazdı zaten :).

Vikingler Köyü

Yerel yaşamı birebir deneyimlediğimiz çok güzel bir gün geçirdik, sizlerin de mutlaka bir gününüzü böyle bir aktiviteye ayırmanızı öneririz. Tallinn’de bir arkadaşınız ve kır evi yoksa üzülmeyin :). Doğada benzer şekilde vakit geçirebileceğiniz ve 800’lü yıllarda Nordic bölgesine hakim olan Viking’lerin yaşam tarzını görebileceğiniz Viking köyünü ziyaret edebilirsiniz. Steve Hindrekson tarafından kurulan ve çeşitli aktiviteler sunan Viking köyünün, web sitesinden detayları inceleyebilirsiniz. Buraya özellikle açık bir havada ve hafta sonu hareketli olduğu zamanda giderseniz daha fazla keyif alabilirsiniz.

Arkadaşımız sayesinde dolu dolu geçen üç günlük Tallinn gezimiz biterken, şehrin tüm güzellikleri aklımızdaydı. En keyifli tatillerimizden biri olarak anılarda yerini aldı bile…

Leave a Reply