PANDEMİDEN SONRA İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER

ABROAD TRAVEL RECOMMENDATIONS AFTER THE PANDEMIC – PLEASE CLICK FOR ENGLISH 👉🏻

Herkese merhaba! Biliyoruz hepiniz çok sıkıldınız, nerde o eski gezdiğim günler diyorsunuz. Şimdi virüs var tekrardan yurt dışına seyahat etmem zor diyorsunuz ama aslında değil :). Bu yazımızda size kolaylık sağlayacak ve yapmanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Bu aralar seyahat etmenin en büyük zorluğu para birimimizin değersizleşmesi, kurlardaki ani dengesizlikler, o da bambaşka bir konu… Bu konulara girmiyoruz ama her şeyin farkındayız ve çok ama çok üzgünüz :(.

SEYAHAT KISITLAMALARINI KONTROL ET!

Biliyorsunuz 2 yılı aşkın süredir dünya genelinde Covid 19 virüsü ile savaşıyoruz. Eve kapanmalar, yasaklar, hastalıklar, kayıplarımız… Her şey bizi hayattan soğutacak dereceye geldi. Eskisi gibi özgür olabilmeyi, özgürce gezebilmeyi çok özlüyoruz. Ortaya çıkan aşılarla hayat biraz daha normalleşmeye başlasa da yine de tam anlamıyla eski günlerimize dönemedik. Bu sebeplerle seyahatlerimiz de eskisi gibi olmuyor.

Covid 19 nedeniyle bazı ülkeler sınırlarını tamamen turistlere kapatırken, bazısı da kısmi ya da tamamen açıyor. Ayrıca karantina talebinde de bulunabiliyor. Bu yüzden bu kısmın dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Ülkelerin sınırlarını hangi derecede açtığını görmek için biz özellikle Skyscanner’ın sitesini kullanıyoruz, harita bazlı olması çok güzel ve pratik, oldukça faydalı bilgiler var. Siz de seyahat kısıtlamalarına göz atmak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz, tık tıkkk!

Popüler Ülkelerdeki Seyahat Kısıtlamaları!

Popüler Ülkelerdeki Seyahat Kısıtlamaları;

 • Pfizer/BioNTech (Comirnaty) 2. Dozdan sonra en az 2 hafta geçme şartı
 • Moderna 2. Dozdan sonra en az 2 hafta geçme şartı
 • AstraZeneca/Oxford (Vaxzevria) 2. Dozdan sonra en az 2 hafta geçme şartı
 • Jhanson&Jhanson (Tek doz) Aşıdan sonra en az 4 hafta geçme şartı
 • Sinovac – 2. Dozdan sonra en az 2 hafta geçme şartı

İtalya: Aşılı da olsanız İtalya turist kabul etmiyor. Sadece zorunlu sebeplerle seyahate izin veriyor. Fakat yakın zamanda THY’nin Bari  genel müdürü Ömür Kahraman, şubat ayından itibaren İtalya’nın turistleri kabul edeceğini duyurdu.

GÜNCELLEME!

Artık İtalya turistik seyahatlere izin veriyor. Bunun için 3 koşuldan birini sağlamanız gerekiyor.

 • Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ya da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanınan koronavirüs aşılarının en az 2 dozunu yaptırmış olmak.
 • Son 48 saat içinde yapılmış Covid-19 negatif PCR testi.
 • Son 6 ay içinde Covid-19’a yakalanıp, iyileştiğini kanıtlamak.

İspanya: Aşı kartı yeterli. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Sinovac, Moderna, Astrazeneca, Sinopharm, Jhanson&Jhanson var.

Hollanda: Aşı kartı yeterli. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Sinovac, Moderna, Astrazeneca, Covaxin, Novavax, Sinopharm, Covishield, Jhanson&Jhanson var.

Belçika: Aşı kartı yeterli. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Moderna, Astrazeneca, Covishield, Jhanson&Jhanson var.

Fransa: Aşı kartı ve PCR testi istiyor. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Moderna, Astrazeneca, Jhanson&Jhanson var.

Portekiz: Turistik seyahati kabul etmiyor.

İngiltere: Tam aşılı olsanız da olmasanız da kırmızı listeli ülkelerden geliyorsanız 10 günlük karantina sizi bekliyor.

Ayrıca tam aşılılar da İngiltere’ye varınca en geç 2 gün içinde PCR testi yaptırması gerekiyor.

Doğal bağışıklığın kanıtı, aşı kanıtına veya negatif bir COVID testine alternatif olarak kabul edilmeyecektir.

Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Sinovac, Moderna, Astrazeneca, Covaxin, Novavax, Sinopharm, Jhanson&Jhanson var.

Almanya: Aşı kartı ve PCR testi istiyor. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Moderna, Astrazeneca, Jhanson&Jhanson var. Sinovac kabul edilmiyor, bilginiz olsun!

Amerika: Aşı kartı ve PCR testi istiyor. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Sinovac, Moderna, Astrazeneca, Covaxin, Novavax, Sinopharm, Covishield, Jhanson&Jhanson var.

Yunanistan: Aşı kartı ve PCR testi istiyor. Kabul ettiği aşılar arasında Biontech, Sinovac, Moderna, Astrazeneca, Jhanson&Jhanson var.

Maldivler: PCR testi istiyor.

COVİD 19 AŞI SERTİFİKASI VEYA PCR TESTİ

Covid 19 virüsü sebebiyle her ülkenin kendince koyduğu kurallar olabiliyor. Bunun için zaten bir yere gitmeden önce seyahat kısıtlamalarının ne olduğuna bakıyoruz, üst paragrafta bahsetmiştik.

Genel anlamda birçok ülke aşılı yolculara kapısını açıyor. Ama aşı yaptırmak istemeyen insanlar için de yurt dışına çıkmak mümkün. Genellikle 72 saat öncesine kadar yapılan PCR testleri negatif çıkarsa kabul ediliyor. PCR testleri de uygulanabilir bir yol sadece maddi açıdan biraz yük getiriyor diyebiliriz.

Aşı olmak istemeyip PCR testi yaptıracaklar ülkemizde 250 TL karşılığında bu testi yaptırabiliyor. Ülkemizde yurt dışına çıkmak için PCR testi yapan yerleri görmek için tıklayınız, tık tıkk!

Yalnız yurt dışına çıktığınızda PCR testini nerelerin yaptığını bulabilmek için araştırma yapmalısınız. Çünkü her ülkenin bu konudaki işleyişi farklı. Belki konaklama yapacağınız oteli arayarak daha hızlı bu bilgilere erişebilirsiniz. PCR testinin fiyatı ülkelere göre değişmekte olup, genellikle Dolar ya da Euro bazlı olacağını unutmayın. 1 PCR testi 100 Euro bile olsa bizim için yaklaşık 1.600 TL’lik bir maliyeti olacaktır. Bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bizim bulabildiğimiz bazı ülkelerdeki yaklaşık olarak PCR test fiyatları, tık tıkk!

Covid 19 aşıları bir kaç çeşit ve ülkelerin kabul ettiği Covid 19 aşıları değişebiliyor. Bazı ülkelerin kabul ettiği Covid 19 aşılarının çeşitlerini sıralıyoruz.

Biontech: Hemen hemen her ülke kabul ediyor.

Sinovac: İspanya, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Avusturya, Balkan ülkeleri kabul ediyor. Belçika, Almanya, Portekiz şu an Sinovac aşısını kabul etmiyor.

Astrazeneca: Hemen hemen her ülke kabul ediyor.

Moderna: Hemen hemen her ülke kabul ediyor.

Jhanson&Jhanson: Hemen hemen her ülke kabul ediyor.

Tüm bunların yanında seyahat kısıtlamaları ile ilgili bilgi alabileceğiniz birkaç link bırakıyoruz;

UÇAK BİLETİNİ AL

Eveeet seyahatin ilk başlangıcı bilet alma adımını atmaktır her zaman :). Öncelikle seyahat kısıtlamalarına bakıp gezmek istediğimiz bize en uygun yeri bulup biletimizi alıyoruz.  Bilet kampanyaları çok olabiliyor. Özellikle Avrupa’ya uygun fiyatlar çıkıyor ama tabi Avrupa için en büyük engel vize almak ve yüksek döviz kurları. O yüzden önceden vizesi olanlar ara kampanyalarda çok uyguna Avrupa biletleri bulabilir.

Mesela biz Amsterdam’a tek yön 350 TL’ye bilet bulmuştuk hem de christmas dönemi için ama gelin görün ki vizemiz yoktu tabi ki :). O yüzden vizeye sahip olanlar ara ara bilet bakarsa ya da kampanyaları takip ederse faydalı olabilir.

Uçak biletini alırken HES kodu girme zorunluluğu bulunuyor, bu da bilmeniz gereken bir bilgi. Ayrıca uçak biletinizi bastırırken PCR testinize ya da varsa aşı sertifikanıza bakmak istiyorlar. Aynı durum yabancı ülkeye girerken de sorgulanıyor.

KONAKLAMANI PLANLA

Konaklama yapacağınız yeri seçerken özellikle iptal edilebilir seçenekleri seçmenizi öneriyoruz. Çünkü pandemide bir sonraki gün ne olacağını hiç birimiz bilmiyoruz. Bir anda uçuşlar ertelenebilir, sınırlar kapatılabilir. İptal edilebilir seçeneği biraz daha pahalı olsa da arada çok büyük farklar olmuyor. En azından seyahatiniz iptal olursa seyahate çıkmadan 4-5 gün önce gibi yakın sürede konaklamanızı iptal edebilir, paranızın tamamını ya da büyük bir kısmını geri alabilirsiniz.

Konaklama planı yaparken sizi uyarmak istediğimiz bir konu daha var. Otel fiyatlarına bakarken birçok sitenin fiyat karşılaması çıkıyor. Bu karşılaştırmalarda Agoda sitesinin çok uyguna fiyat verdiğini gördük ve oradan almayı düşündük. Fakat sonrasında siteyi biraz araştırdığımızda bazı sıkıntılı yorumlarla karşılaştık. Aslında Booking’in alt sitesi olarak anılıyor Agoda (2007 yılında Booking tarafından satın alınmış) ama bazen otellerde yaptığınız rezervasyonlar gözükmeyebiliyormuş. Ya da sezonu kapatmış otellerden oda satabiliyormuş. Bu ve bunun gibi bazı ciddi sorunları okuyunca hemen vazgeçtik. Yurt dışı tatilinde bir de bu tarz sorunlar ekstra can sıkabilir. Lütfen siz de bu konularda dikkatli olun, tatil başlamadan kabusa dönüşmesin.

DOLDURMAN GEREKEN FORMLAR

Ülkemizden çıkarken uçak içinde anons yapılarak bir form ve kalem dağıtıyorlar. Verilen formu uçak içinde doldurup teslim ediyorsunuz. Ülkeye dönmeden ise dönüş uçağınızdan en geç 72  saat önce linkten şu formu doldurmanız bekleniyor. Oldukça basit sadece 5 dakikanızı alan bir işlem. Biz doldurduk ve QR kodumuzu kaydettik ama döndüğümüzde kimse bakmadı. Yine de dönüş uçağında bu formun doldurulması için anons yaptılar ve iniş yapıldığında doldurmayanların doldurması gerektiği söylendi, bilginize.

Public Health Passenger Locator Form

MASKELERİNİ UNUTMA!

Yurt dışındaki insanların çoğu maskelerini takmıyor olabilir. Bizim de pandemide döneminde yaptığımız ilk gezide (Saraybosna) insanların çoğu maske takmıyordu. Hatta biz maske taktığımız için bize tuhaf bakıyorlardı :). Bunlar sizi rehavete sürüklemesin, maskesiz yola çıkmayın. Açık hava neyse de mekanlara gittiğinizde mutlaka maskeli olmanızı öneririz. Özellikle bazı yerlerde iç mekanda da sigara içiliyor, böyle yerlerde maskeli olmak avantajlı olabilir.

KOLONYASIZ OLMAZ

Millet olarak en çok sevdiğimiz şeylerden biri :). Gerçekten insanı ferahlatan ve mutlu eden bir etkisi var, ya da bize göre öyle bilemiyoruz. Kendi adımıza kolonya kullanınca psikolojik olarak da daha rahat hissediyoruz. Yurt dışında kolonya bulmak zor olacağından, çantanızda mutlaka kolonya bulundurunuz.

YAPILACAKLAR LİSTESİ

 • HES Kodunu al
 • Aşı olacaksan seyahat için 2. dozdan sonra 14 gün geçmesini bekle
 • Seyahat kısıtlamalarını incele
 • Gideceğin ülkeyi belirle
 • Uçak biletini al
 • Aşısız isen seyahatten 72 saat önce PCR testi yaptır ve dönüş için de PCR testi fiyat araştırması yap
 • Konaklamanı ücretsiz iptal seçeneği ile oluştur
 • Maskeni ve kolonyanı al
 • Doldurman gereken formları unutma
 • Gideceğin yerin para birimini bulundur (bu kurlarla nasıl olacaksa artık!)
 • Vee artk hazırsıııınnn. İyi gezmeleeeeer :).

Leave a Reply