PARİS YEME İÇME REHBERİ

PARIS DELICIOUS GUIDE – PLEASE CLICK FOR ENGLISH 👉🏻

Paris’te kahve fiyatına sağlıklı yemek nasıl yenir? : FRANPRIX

Yanlış duymadınız! Sadece 4 euroya Paris’te lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. 4 euro dediysek sadece hamur işleri, poğaça tarzı ürünler gelmesin aklınıza. Paris’te sadece ve sadece 4 euroya patatesli tavuklu yemek yemenin sırrını size veriyoruz. Paris’teki en ucuz, fiyatına göre en lezzetli seçeneği bulduk diyebiliriz ;).

Az çok siz de tahmin edersiniz ki Paris her konuda pek ucuz bir şehir değil. Ortalama bir yerde ana yemekler 25-30 euro civarlarında olabiliyor. Biz de Paris seyahatimizde yorumlara göre kendimize bazı restaurantları belirlemiştik. Gideceğimiz restaurantın menüsünde bir tabak ana yemeğin 25 euro olduğunu görsek de bu bedeli gözden çıkartmıştık, çünkü birçok yerde fiyatlar bu seviyedeydi. Normalde yurtdışında Euro-TL hesabı yapılmaz biliyoruz fakat bizim gittiğimiz dönemde euro öyle bir çıldırmıştı ki (7.02tl) istemesek de bu hesabı yapmak zorunda kalmıştık. Bu durumda 25 euroluk bir tabak yemek bizim için 175tl oluyordu ve 2 kişi olduğumuza göre 350 tl gibi bir maliyete sebep olacaktı. 

Her neyse Paris’te ayaklarımıza kara sular ininceye kadar müzeleri dolaşıp, belirlediğimiz restauranta çok az mesafe kala, su almak için yol üstündeki markete girdik. Girdiğimiz market Paris’te hemen hemen her köşede rastladığımız Franprix isimli marketti. Su aldık sıradayız, kasiyer çok yavaş falan derken suyu ödeyip tam çıkacağımız sırada marketin içinde çıkışa yakın bir reyon gördük. Fırında tavuk çevirmeler vardı. Reyonda da dilim pizza ve patatesli tavuk çevirmelerin paket hali bulunuyordu. Paketli 2 büyük tavuk budu ve patates oldukça lezzetli gözüküyordu. Fiyat etiketini 10 euro gördük, bu fiyat bile bizim için uygunken kasada fiyatının 4 euro olduğunu görünce baya sevindik. 

Marketin bu reyonlarının olduğu bölümde, cam kenarında 3 adet masa bulunuyordu ve her yer oldukça temizdi. İnsanlar burada yemeklerini sokağı izleyerek yiyorlardı. Tavuk-patates paketine ilave olarak sağlıklı atıştırmalıkların bulunduğu dolaplı reyondan kinoalı salata ve cacık benzeri salatalar aldık. Bu ürünler tavuktan biraz daha pahalıydı. Kısacası 2 tavuk-patates kinoalı havuçlu salata, cacık ve 2 içecek için toplam 15 euro ödedik. 4 euroya çok lezzetli patates tavuk yedik ve patlayana kadar doyduk. Bu yemeğin 5 kat fiyat ödeyeceğimiz birçok restauranttan çok daha iyi olduğunu da özellikle belirtmek isteriz.

Bu market dizayn olarak diğer şubelerinden çok daha iyiydi. Boyutuna göre gördüğümüz en konforlu, en iyi Franprix olduğunu söyleyebiliriz. Normalde tavuk çevirmeyi birçok markette görmüştük fakat insanlar direkt pişmiş tavuk paketini alıp gidiyorlardı ve burası kadar geniş ve temiz gözükmüyordu. Burası ise farklı alternatiflerin bulunduğu bir marketti. Ecole Militaire metro durağına 200-300 metre yakınlıkta, Avenue de Tourville caddesi üzerinde olan bu marketi bulabilmeniz için Google maps linkini buraya özellikle bırakıyoruz. 

Hatta alt katında ev ortamı şeklinde kahve içip atıştırmalık yiyebileceğiniz, telefonunuzu şarj edebileceğiniz priz bulunan bir oturma alanı oluşturmuşlar. Yorgunsanız ve telefon şarjınız bittiyse burada soluklanabilirsiniz. Özellikle müze bölgesine yakın olduğundan, müze gezisinde yorulduktan sonra tercih edebilirsiniz.

Tabi bu deneyimin bize sağladığı avantajdan çok dezavantajı oldu diyebiliriz, her şey bize pahalı gelmeye başladı. Kafeye gidiyoruz herkesin mutlaka içmelisiniz dediği cappucino 5 euro! Birbirimize bakıp gülüyorduk :). Tatlı ve kahve seçeneklerini özetlediğimiz devam eden yazımızda bizi daha iyi anlayacaksınız.

LA PAIN QUODITIEN

Ülkemizde de bulunan ve ekmekleri ile meşhur bir mekan. Paris’in ilk gününde Montmarte’den inerken, saat dolayısı ile açık düzgün restaurant olmadığından girdiğimiz yer. Fiyatları Paris’teki diğer restaurantlara göre daha iyi. Balkabaklı çorba içtik ve lezzeti güzeldi. Tavuklu bir yemek ve salata aldık. Beklediğimizden farklı geldi, lezzetleri mükemmel olmasa da güzeldi. Türkiye’de bulunan şubeleri daha çok bize hitap edebilir diye düşünüyoruz.

DU PAIN ET DES IDEES

Paris’te nerede kruvasan yenilir sorusuna internetin verdiği cevap. Biz de bu kadar övülen bir yeri kaçıramazdık. Kapısında baya bir kuyruk oluyor biz de biraz bekledik. İçeride oturmak için yer bulunmuyor, ürününü alan dışarıda az sayıdaki masalara oturup kruvasanını yiyip gidiyor ya da paket olarak alıyor. Uzun uzun oturmak söz konusu değil yani. İçeri girdiğinizde bir çok çeşitle karşılaşıyorsunuz. İlk gittiğimizde amacımız sade veya çikolatalı kruvasan yemekti. Fakat yeşil antep fıstıklı ve çikolatalı sarmal tatlının çok tercih edildiğini görünce biz de denemek istedik. Popülerliğin kurbanı olanlar :)). İlave olarak üzümlü kaymaklı sarmal tatlıdan aldık. Eminiz sadeleri çok daha güzeldir. Tereyağı tadı kruvasanlarda oldukça yoğun ve biz bu tadı seviyoruz. Üzümlü tatlıyı daha çok beğendiğimizi belirtelim. Bunun yanında bir şey içmek isterseniz de malesef yine söylüyoruz cappucino 5 euro. ahh euro zalım euro!

ANGELINA

Paris’in en meşhur kafelerinden, hatta direkt en meşhuru diyebiliriz. Angelina’yı bu kadar meşhur yapan sıcak çikolatası. Bunun yanı sıra Angelina’ya gitmeden önce yorumlarda çokça bahsedilen Mont Blanc pastasını da denenecekler listesine eklemiştik. Angelina çok şık bir kafe. Kafede masa bulmak için beklemek gerekebiliyor, bizim gibi şanslıysanız yeni kalkan bir masaya yerleşebilirsiniz. Tatlıların görünümü insanı cezbediyor. Birden çok şubesi bulunuyor, biz son günümüzde Tuileriesparkının hemen karşısındakini tercih ettik. 

Sıcak çikolata ve mont black tatlısı aldık ve doğru tercih yaptık diyebiliriz. Mont blanc içi kremalı üstü ise kestaneli görünümü de lezzeti de oldukça güzel bir tatlı. Ancak Mont blanc tek başına yenebilecek bir tatlı değil iki kişi gayet rahat yiyebilir. Yeterli büyüklükte bu yüzden 1 tane alıp ortak yemenizi tavsiye ediyoruz. Hem mont blanc hem sıcak çikolata biraz ağır gelebilir, hem tat hem fiyat açısından! Fiyat demişken sıcak çikolatanın 9 euro civarında olduğunu belirtelim! Mont blanc de o civarlarda.  Sadece 4 euroya tavuk-patates yedikten sonra buranın bize pahalı gelmesi gayet normal değil mi?  Yine de ambiyansı ve sıcak çikolatası için denemeye değer. Biz çok şekerli lezzetleri sevmediğimizden, tekrar gitsek sadece ikisinden birini tercih ederiz.

Sıcak Çikolata
Mont Blanc

COMME A LİSBONNE

Son günümüze La Marais bölgesi ile başlamamıza sebep olan Lizbon tatlısını tatmak için gittiğimiz kafedir. 8 yıl önce gittiğimiz Lizbon belem pastanesindeki meşhur tatlının tadını çok özlemiştik. Tanesi 2 euro olan bu güzel tatlıları kahve eşliğinde tok olmamıza rağmen yedik ve çok beğendik :).

CAFE DE FLORE

Paris Saint Germain bölgesinde bulunan ünlüleri çekmiş tarihi bir mekan. Biz şanslıydık ve insanların sıra beklediği dışarıdaki masaya hemen yer bulup oturabildik. Oldukça keyifli ve ünlü bir mekan. Paris’e uğrarsanız burayı es geçmemenizi öneririz. Ayrıca Cafe De Flore Paris’te o kadar meşhur ki filmi bile var! İncelemek isterseniz tıklayabilirsiniz!

FLORA DANICA

Paris’in en meşhur caddesi olan Champs Elysees (bizim Şazelize olarak bildiğimiz)’in üzerinde bulunan ferah mekan. İnsanlar buraya daha çok yemek yemeğe geliyor olabilir. Yorulduğumuz bir an kısa bir mola vermek için dışarıda oturmuştuk.  Sadece soda ve cappucino içmiştik. Mekan olarak keyifli, cappucinosu güzeldi. Fiyatlar Paris ortalamasında.

Cappuccino

STARBUCKS (Le Carrousel du Louvre)

Louvre müzesini gezdikten sonra kahve molamızı hemen yanındaki alışveriş merkezine girer girmez gördüğümüz Starbucks’ta verdik. Genelde farklı yerleri denemeyi seviyoruz fakat çok yorgunsak tanıdık olduğumuz zincirler kurtarıcı olabiliyor. Türkiye’den farklı olarak dört peynirli tostu atıştırmalık olarak çok lezzetliydi. Ara öğün olarak tercih edilebilir.

Afiyet olsun!

Leave a Reply