BOZCAADA’DA NEREDE YÜZÜLÜR?

Hacı Mahmut Koyu #nofilter 😉

BOZCAADA SWIMMING POINTS-PLEASE CLICK FOR ENGLISH👉🏻

Cevap: Bozcaada’da her yerde yüzülür :). Eveet soğuk deniz sevenleri buraya alalım. Bozcaada’nın denizi bumbuz ve tertemiz. Soğuk deniz sevmeyenler bu durumdan hoşlanmayabilir ama inanın deniz muhteşem. Zaten bi girdiğinizde vücut alışıyor tertemiz suda yazın sıcağında huzurlu huzurlu yüzüyorsunuz. Bozcaada’da henüz sıcak bir denize rastlamadık istisnasız hepsi soğuk yazın bile ama bu bizim için hiç problem değil.

Denize nasıl gideceğiz derseniz, Bozcaada plajlarına giden dolmuşlar mevcut ve liman tarafından kalkıyor.

Bozcaada’nın en güzel özelliklerinden biri ise güzelim koyların ücretsiz olması. Eğer aracınızda şemsiyeniz varsa ve şezlongsuz da yaşayabiliyorsanız kesinlikle ve kesinlikle koylara gitmenizi öneririz. Cam gibi deniz, az insan çok huzur… Yönetmen koltukları, güneşten koruyacak şemsiye, kablosuz hoparlör azıcık da abur cubur ohhh işte hayat buu :).

Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en popüler plajı desek yanlış olmaz. Eğer şezlong ve şemsiye olmadan denize giremiyorsanız ayazmayı değerlendirebilirsiniz. Girişi kum, bazı bölgelerinde taşlar mevcut ama pek ayağı acıtacak cinsten değil. Sezonda şezlong şemsiye toplamda 10-15 tl gibi bir fiyat. Denizi güzel fakat çok popüler olduğu için bazı dönemler çok kalabalık olabiliyor. Ayrıca plajın karşısında yemek yerleri de mevcut; plajda çok acıkanlardansanız sizin için bir avantaj.

Ayazma’daki minik balıklarla tatil arkadaşı olabilirsiniz :).

Çayır Koyu

Açıkçası burayı hiç mi hiç sevmedik. İnanılmaz dalgalıydı, hatta burada nasıl yüzülür ki diye düşündük. İnternette de çok iyi yorumları vardı şaşırdık. Eğer ayazma tarafı sakinse çayır koyu dalgalı oluyor ya da tam tersi. Biz dalgalı zamanına denk geldik ve hemen geri döndük. Sörf yapmak isteyen buyursun gelsin :).

Beylik Koyu

Meşhur batık geminin olduğu koy. Bildiğiniz üzere batık gemi bu yıl artık denize zararlı kimyasallar yaydığı gerekçesi ile kaldırıldı. Arabanızda bir şemsiyeniz varsa hiç düşünmeden atlayın gelin, çünkü çok güzel ve sakin.

Beylik koyu

Akvaryum Koyu

İsmi yabancı değil di mi? Çünkü güzel denizi olan bir çok yerde aynı koy isminde bir yer mutlaka vardır :)) Bakınız Bodrum, Kaş… Akvaryum da güzel koylardan mutlaka bir kez gidiniz. 

Tuzburnu Koyu

Gitmek henüz nasip olmadı ama iyi yorumları bulunuyordu. Bir arkadaşımız gitmişti ve beğenmişti, içeride tesis var 30 tl lik giriş ücreti mevcut. Tesis aldığı ücreti hak etse de yine de Bozcaada gibi bir yerde ücret ödemeden muhteşem koylarda yüzmeniz konusunda ısrar ediyoruz ;).

Sulubahçe Plajı

Bozcaada’nın en güzel halk plajlarından birisi. Sandalyenizi, şemsiyenizi, içeceklerinizi alın ve gidin. Kimseye bağlı olmadan, herhangi bir ücret ödemeden, mükemmel bir denizde yüzebileceğiniz ve insanlarla çok dip dibe olmadan keyif yapabileceğiniz harika bir plaj.

Pandemi döneminde Bozcaada plajlarınla izole olmak çok zor olmadı, hatta pandemi döneminde en iyi tatil yapılacak yerler listesinde ilk 3’e girebileceğini düşünüyoruz. Sulubahçe plajı da izole olmak için iyi yerler arasındaydı, Sulubahçe plajında deniz tertemiz, ortam sakin…

Sulubahçe Plajı
Biz susalım, fotoğraf konuşsun 🙂

Habbele

Buraya Ayazma’nın çok kalabalık olduğu bir gün gitmeye karar verdik. Bir tane tesis mevcut girişi 80 TL (2021 fiyatı). Rezervasyon şart çünkü gittiğimiz an yer bulamadık bir sonraki gün belki geliriz diye tesise bakalım dedik. Açıkçası o şezlong ve şemsiyelere Bozcaada gibi bir yerde bu kadar ücret vermenin pek bir anlamı yok. Kaldı ki şezlonglardan sonra belli bir mesafe var orası da halk plajı ve ücret ödemeden oradan da denize girilebiliyor bu yüzden tesise girmek bize biraz gereksiz geldi. Denizi güzeldi fakat girişi tamamıyla kum değildi, bilginize.

Hacı Mahmut Koyu

Eminiz ki burayı bir çok kişi bilmiyordur, hatta içinde yüzüp adını bilmeyen de vardır mutlaka. Biz de zor bulduk adını, bilgisayar mühendisi arkadaşımız sağolsun inat edip adını buldu. Efenim bu koy beylik koyuna doğru yola çıktığımızda geminin tam kaldırılma aşamasında olduğu zamanlarda Beylik koyu kapalı olduğu için bulduğumuz bir yerdi. Geri dönüp aaa buraya bir bakalım diye girdiğimiz bir koydu. Gerçekten harika bir denize sahip, tabiri caizse cam. Tek sorunu girişi taşlık ve oldukça kaygan. Gerçi Bozcaada’nın bakir koylarının girişi genelde böyle o yüzden yanınıza deniz ayakkabı almanızda fayda var. Bozcaada’daki en favori koyumuzu Hacı Mahmut Koyu olarak seçiyoruz. Bir kez deneseniz sizin de bizimle aynı fikirde olacağınıza eminiz! Fotoğraflar bizi destekleyecektir, buyurun. Bu arada filtre yok yanlış anlaşılmasın :).

Giriş taşlı olsa da deniz efsane!
Denizin içinden!

Bol kalori yakmalı keyifli yüzmeler diliyoruz :).

Leave a Reply