TALLINN LEZZET REHBERİ

THE BEST RESTAURANTS IN TALLINN – PLEASE CLICK FOR ENGLISH 👉🏻

Tallinn’in Yemek Kültürü

Tallinn’de nerede ne yenir sorusunun cevabı için oldukça fazla seçenek var. Biz seyahatimiz boyunca dünya mutfaklarındansa, buraya özgü lezzetleri deneyip tatmaya özen gösterdik. İyi ki de böyle yapmışız. Avcılığın yaygın olduğu buralarda etler çok lezzetli, siyah ekşi mayalı ekmekleri muhteşem. 

Ekmeğin yeri Estonlar için farklı. Normalde ekmek yemeyi tercih etmeyiz fakat bu ekmekten alıp yanımızda bile getirdik. Hatta uçakta dönerken, yaşlı bir çiftin ikram edilen yemeklerin yanında, çantalarından siyah ekmek çıkartıp yediklerini gördük :). Tamamen çavdar unu, ekşi maya, baharat ve kuruyemişlerle 72 saatte hazırladıkları ekmek, bir nevi yemek gibi doyurucu. Restoranlar da ekmeklerini kendileri yapıp yemek öncesi tereyağı ile servis ediyorlar. 

The Farm Restoran

Viru kapısından eski şehre girdikten sonra sağ ara sokakta kalan bu restorana arkadaşımızın önerisi ile gittik ve çok beğendik. Restoranın yemekleri yanı sıra dizaynı ile de öne çıkıyor. Ayrıca mutfağı cam ile çevrili ve dışarıdan ne kadar temiz olduğunu da görebiliyorsunuz. Şık bir akşam yemeği için de uygun ambiyansa sahip. Menüsünde çok fazla çeşit bulunmuyor, bu nedenle seçmekte zorlanmıyorsunuz :).

Porsiyonları çok büyük değil. Siyah ekmekleri çok farklı ve lezzetliydi. Biz geyik etinden köfte ve ördek denedik, lezzetlerden memnun kaldık. Fiyatlar Paris veya Almanya’ya göre daha düşük. Benzer tabak diğer Avrupa ülkelerinde 25-30 euro iken burada 17-20 euro civarında fiyatlanıyor. Diğer bir avantajı da, restoranın ara sokakta olması ve turistlerin hemen ilgisini çekmediğinden yer bulma anlamında sıkıntı yaşanmaması.

Rataskaevu 16 Restoran

Turistler tarafından yüksek puanlanan ve oldukça kalabalık olan Rataskaevu 16 restoranında, akşam yemeğini erken yediğimizde rezervasyonsuz bir masa bulduk ve oturduk. Burası da gayet lezzetli tercih edilebilecek bir restoran. Fiyat seviyesi yine benzerdi. İç dizaynında, siyah ahşap ve dekore edilmiş büyük bar duvarı öne çıkıyor. Siyah ekmekleri daha yumuşak, ekşi mayalı olduğundan emin değiliz, the farm restorandaki daha orjinaldi :). Porsiyonlar biraz daha büyüktü. Burada somon ve geyik eti denedik. Geyik eti sosuyla birlikte biraz daha ağır geldi fakat lezzetliydi.

Tallinn’de Tatlı molası

Tatlı molası içinKohvik Maiasmokk Kafe iyi bir alternatif. Yine yüksek puanlanmış The Pierre Chocolaterie’i denedik fakat beklediğimiz lezzet ve hijyeni bulamadığımızdan burayı size önermiyoruz.

Balti Jaama Turg – Tallinn Pazarı

Son gün arkadaşımızın kır evine doğru gitmeden önce alışveriş yapmak üzere sebze meyve pazarına, Balti Jaama Turg’a uğradık. Bu alanın içerisinde ne ararsanız var, tezgahların yanısıra, fırın, atıştırmalık küçük büfeler, kasap, balıkçı ve büyük market gibi çokça dükkan. Böğürtlen çeşitlerinin fazlalığını görünce hepsini almak istedik :). Kurutulmuş balıklar ilginçti, balıkları fırınlayıp tuzlayarak satıyorlar, bu şekilde daha uzun ömürlü oluyor. Ayrıca havyarı gayet uygun fiyatlara buradan satın alabilirsiniz.Somon balıklarının renkleri denizden yeni geldik der gibiydi. Bu tip Pazar yerlerini gezmeyi seviyorsanız, toplu taşıma ile veya araç ile merkezden 6-7 dakikada ulaşabileceğiniz bu yere mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Afiyet Olsun!

Leave a Reply